ABD Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” ilan etti

Trump, son günlerde dünya kamuoyunda tepkiyle karşılanan Kudüs kararını resmen açıkladı.

Siyonist İsrail; Filistin’i işgal politikası başta olmak üzere, Filistin halkına dönük yıllardır uyguladığı baskı ve zorbalığı Amerikan emperyalizminin tam desteğiyle hayata geçirmeye devam ediyor. Amerikan emperyalizminin bu yönlü son hamlesi ise bugün Trump eliyle devreye sokuldu.

Trump, başkanlık kampanyası programında da yer alan ve son günlerde çokça tartışılan, “ABD’nin Kudüs’ü, ‘İsrail’in resmi başkenti’ olarak tanıması” kararını resmen açıkladı.

Kudüs'ün ABD tarafından "İsrail'in başkenti" olarak tanındığını duyuran Trump, ABD büyükelçiliğini de Tel Aviv’den Kudüs’e taşımak için talimat verdiğini açıkladı.

“ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması” yönünde Clinton tarafından 1995 yılında imzalanan yasa, “ulusal güvenlik” gerekçesiyle bugüne kadar hayata geçirilmemişti. İsrail’in 1980 yılında Kudüs’ü işgali de Birleşmiş Milletler tarafından hükümsüz kabul edilmişti.

Bugünkü kararıyla Trump, bu ertelemeye son vermiş oldu. Bununla birlikte Trump, ABD’nin “iki devletli çözüm” politikasında herhangi bir değişikliğe gitmediğini de iddia etti.

İsrail’den Trump’a teşekkür

Trump’ın kararı sonrası ilk olumlu tepki ise doğal olarak İsrail’den geldi. Siyonist İsrail adına konuyla ilgili ilk açıklama Netanyahu'dan geldi. İsrail başbakanı açıklamasında “Trump'a teşekkür ediyoruz. İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak. Yahudiler için çok parlak bir gün. Tarihi bir an. Diğer ülkelerin büyükelçiliklerini de Kudüs'e çağırmalarını davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Filistin yönetimi: ABD “barış süreci”nden çekilmiştir

Kararın ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da açıklama yaparak “Kudüs Filistin Devleti’nin başkentidir” vurgusu yaptı. Trump’ın bu kararıyla İsrail’i ödüllendirdiğini söyleyen Abbas, “ABD barış sürecinden ve arabuluculuktan resmi olarak çekildi” yorumu yaptı.

Öte yandan kararın ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de açıklama yaparak “iki devletli çözüme alternatif yok” vurgusu yaptı.

Trump’ın kararını resmen duyurmadan önce konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İran, Rusya ve AB temsilcileri böyle bir karara dair “endişelerini” dile getirmişti.

Türkiye’de mecliste tüm partilerden ortak açıklama

Konuyla ilgili diplomasi trafiğini yoğunlaştıran AKP şeflerinin yanı sıra, meclisteki tüm partiler kararın ardından ortak deklarasyon yayınladı. Meclis genel kurulunda alınan ortak kararla yayınlanan deklarasyonda, Trump’ın kararının BM kararlarını ihlal ettiğine değinilerek meclisin “bu maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesi” ortaya koyduğu ifade edildi.