Akademisyenlerin davaları görülmeye devam ediyor

Barış İçin Akademisyenler’den 36’sının daha davaları bugün İstanbul’da görülmeye başladı.

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenlerden 148 hakkında ayrı ayrı açılan davalar 5 Aralık’ta görülmeye başlanmıştı.

Bugün de İstanbul Adliyesi görülmeye başlanacak davalar öncesi Barış İçin Akademisyenler, Türk Tabipler Birliği, SES ve Eğitim Sen tarafından sabah 09.00 sularında basın açıklaması yapıldı. Açıklamanın ardından adliyeye geçilirken duruşmalar kimlik tespitiyle başladı.

Adliyede 32., 33., 34. ve 36. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde bugün de 36 akademisyen hakkında açılan davalar görülmeye başlamış oldu.

İstanbul Üniversitesi’nden 8, Galatasaray Üniversitesi’nden 3 akademisyenin davaları 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde; İstanbul Üniversitesi’nden 8, Galatasaray Üniversitesi’nden 4 akademisyenin davaları İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde; İstanbul ve Galatasaray üniversitelerinden 6’şar akademisyenin davaları İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve İstanbul Üniversitesi’nden bir akademisyenin davası da 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

5 Aralık günü başlayan davalarda olduğu gibi, akademisyenlerin derhal beraat edilmesi ve davaların birleştirilmesi talepleri reddedildi.