Demirtaş’ın davası başladı: Tahliye yok

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 31 fezlekeden tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 31 fezlekeden tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Hakkında "örgüt kurmak ve yönetmek”, “örgüt propagandası yapmak” ve “suç ve suçluyu övmek" iddiaları öne sürülen Demirtaş, bugünkü duruşmada tahliye edilmedi.

Sincan Hapishane Kampüsü’ndeki mahkeme salonunda görülen duruşmaya, Demirtaş’ı savunmak için bin 250 avukat yetki belgesi verdi.

Engel ve dayatmalar

Duruşmaya katılmak için başka illerden gelenlerin otobüsleri Ankara girişinde durdurularak geçişleri engellendi. Gazetecilere de “sarı basın kartı” dayatmasında bulunulurken “Mezopotamya Ajansı kesinlikle girmeyecek, emir var” denilerek MA muhabirinin duruşmayı izlemesinin engellenmeye çalışıldığı öğrenildi. Duruşma salonuna sadece 100 kişinin girmesi dayatmasıyla birlikte salona yalnızca avukatlar ve gazeteciler alındı. Pek çok ülkeden duruşmayı izlemek üzere gelen kurum temsilcileri de duruşmaya alınmadı.

Demirtaş’a destek vermek için gelen kitle duruşma salonu önünde halaylarla bekleyişe geçti.

Demirtaş getirilmedi, duruşmaya getirilme talebini iletti

Duruşmaya SEGBİS’le katılması dayatılan Demirtaş avukatları aracılığıyla verdiği dilekçede duruşma salonuna gelmek istediğini ifade etti. Ayrıca duruşma salonunun duruşmayı takip etmek isteyenler için düzenlenmesini, savunmasını yapabilmek için çok sayıda belge kullanacağından ihtiyacına uygun bir masa ve bilgisayar temin edilmesini talep etti.

Kimlik tespitinin ardından savcı, Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamını talep etti. Devamında avukatların savunmasıyla duruşma devam etti. Avukatlar savunmalarında dava sürecindeki hukuksuzluklara dikkat çekti. Adil yargılama yapılmadığı, davanın siyasi olduğu üzerinde durulurken, yargı tiyatrosu sahnelendiği ortaya kondu.

Avukatların savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına ve bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar verdi.