Dinci-gerici iktidarın Kudüs demagojisi

Türkiye-İsrail anlaşmasında Kudüs, üstü kapalı olarak İsrail’in başkenti kabul edilmişti.

Bugüne kadar AKP şefleri tarafından “İsrail’e karşıt” görüntüsü vermeye çalışan, fakat İsrail ile askeri ve ekonomik işbirliğini sürdüren Türk sermaye devleti, geçtiğimiz yıl “İsrail’le normalleşme” kapsamında yaptığı anlaşmayla bu görüntüsünü de bir kenara bırakmıştı.

Bu çerçevede, siyonist rejimin Mavi Marmara’ya yönelik saldırısı üzerine açılan davalar dahi bu anlaşma gerekçe gösterilerek kapatılmıştı. Siyonist rejim askerleri ve İsrail devletinin saldırganlığı bu sayede aklanmıştı.

Anlaşmada Kudüs üstü kapalı başkent olarak geçmişti

İsrail-Türkiye anlaşmasında dikkat çeken bir nokta ise bugün ABD’nin “resmi İsrail başkenti” olarak tanıdığı Kudüs ile ilgiliydi. Anlaşma metninde Kudüs, üstü kapalı bir şekilde İsrail’in başkenti olarak geçmişti.

İsrail ve Türkiye arasındaki anlaşmanın sonunda iki ülkenin başkentine atfen, “Ankara ve Kudüs” tanımlaması şu ifadelerle yer almıştı:

“Bu anlaşma, Ankara ve Kudüs’te 28 Haziran 2016 tarihinde her biri eşit derecede geçerli Türkçe, İbranice ve İngilizce dillerinde ikişer nüsha halinde akdedilmiştir. Yorum farklılığı halinde İngilizce metin esas alınacaktır.”