Yüksekdağ yine tahliye edilmedi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tutuklu yargılandığı davanın 3. duruşmasında da tahliye edilmedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklu olduğu davanın üçüncü duruşması Ankara’daki Sincan Hapishanesi kampüsünde bulunan mahkeme salonunda görüldü. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Yüksekdağ’ı bu duruşmada da tahliye etmedi. Yüksekdağ, hakkında hazırlanan 7 ayrı fezlekenin birleştirilmesiyle, “örgüt yöneticiliği”, “örgüt propagandası yapmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ile “suç işlemeye tahrik” iddialarıyla suçlanıyor.

İzleyiciler ve basının mahkemeye girmesine engel

Duruşma için gelen gazeteciler sarı basın kartı dayatmasıyla karşılaşırken, yabancı heyetin ve izleyicilerin salona girmesi de “talimat var” denilerek bir süreliğine engellendi. Duruşmaya ilerici parti ve örgütlerin yöneticileri ve HDP’li vekiller de katıldı.

Savunmasında 6-8 Ekim olayları, DTK kongresi, sokağa çıkma yasakları dönemindeki konuşmalarına yönelik suçlamalara yanıt veren Yüksekdağ, yaşanan yüzlerce cinayete değinerek, net bir sayının bile tespit edilemeyeceğine dikkat çekti. Davanın bir tiyatro olduğunu ifade eden Yüksekdağ “Verin kararınızı ve bu tiyatro sürmesin böyle” dedi. Son dönemde ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluklara değinen Yüksekdağ haksız olarak dokunulmazlıklarının kaldırıldığına dikkat çekti.