CHP’li belediyede haklarını arayan işçilere polis saldırdı

CHP’li Çankaya Belediyesi ve taşeron şirketin saldırılarının ardından işçiler, başkanla görüşme talepleri reddedilince bugün belediyeyi işgal etti. Görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca polis işçilere saldırdı.

Ankara’da CHP’li Çankaya Belediyesi ve taşeron şirket Norm Altaş’ın işten atma saldırısına karşı işçiler, bugün görüşme talepleri reddedilince belediye binasını işgal etti.

Yüzlerce işçinin çalıştığı Norm Altaş şirketiyle işçilerin örgütlü olduğu Nakliyat-İş arasındaki TİS sürecinde, CHP’li belediye ve taşeron şirket, işçilerin sendikal örgütlülüğünü tanımamış, son olarak da, grev ilanına karşı işten atma saldırısını devreye sokmuştu.

18 Aralık tarihinde greve çıkılacağının açıklanmasına yönelik bu saldırılara karşı işçiler ve Nakliyat-İş yöneticileri bugün belediye başkanı Alper Taşdelen’le görüşme talebinde bulundu. Belediye başkanının, yetkili sendika ile görüşmeyi reddetmesi üzerine işçiler belediye binasında işgal eylemi başlattı.

Atılan işçiler geri alınana kadar belediyedeki eylemin süreceğini vurgulayan işçiler, sloganlar ve alkışlarla oturma eylemi yaparken belediye binası polis tarafından abluka altına alındı.

Yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca polis, binaya girerek içeride bulunan işçileri darp edip zor kullanarak dışarı çıkardı. Polisin kimi işçilere dipçiklerle vurduğu gözlendi.

Belediye binası önünde protestolara devam eden işçilere polisin saldırısı biber gazıyla sürdü. Eylem ve saldırı boyunca işçilerin öfkesi dikkat çekerken, polis saldırısında Nakliyat-İş başkanı ve iki işçi gözaltına alındı.

Kızıl Bayrak / Ankara