CHP’li Çankaya Belediyesi’nde grev ilanı sonrası işten atma

Çankaya Belediyesi’ne bağlı taşeron firma Norm Altaş, 18 Aralık’ta greve çıkma kararı alan işçilere, 8 işçiyi işten atarak karşılık verdi.

Ankara’da CHP'li Çankaya Belediyesi’nde taşeron firma Norm Altaş bünyesinde çalışan 600 işçinin TİS kapsamındaki grev ilanının ardından işten atma saldırısı devreye sokuldu.

İşçilerin üye olduğu Nakliyat-İş’in sendikal yetkisini ve grev kararını tanımayan tutumlarını sürdüren belediye ve Norm Altaş, 18 Aralık'ta greve çıkma kararını açıklayan işçilere karşı saldırıya geçti. Dün, 3 sendika temsilcisi ve 5 Nakliyat-İş üyesi olmak üzere toplam 8 işçi işten çıkarıldı.

Nakliyat-İş, Norm Altaş taşeron şirketinin, “greve çıkanı işten atarız” diyerek işçileri tehdit ettiğini açıkladı.

18 Aralık’ta greve çıkılacak

DİSK’e bağlı Nakliyat İş, iş yerinde yetki alıp toplu sözleşme (TİS) görüşmelerine başlamıştı. Belediye ve şirketin, sendikayı tanımayan tutumlarını sürdürdüğü görüşmelerden sonuç çıkmayınca grev kararı alınmıştı.

4 Aralık günü de Nakliyat-İş üyesi işçiler grev kararını işyerine asmak için sendika temsilcileri ve sendika genel başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ile şirket binası önünde yoğun polis ablukası altında basın açıklaması gerçekleştirmiş, 18 Aralık’ta greve çıkacaklarını açıklamıştı.