HT Solar işçileri: “Bizim irademiz dışında direniş bitirildi”

HT Solar işçileri “Bizim irademiz dışında direniş bitirildi” diyerek Birleşik Metal-İş bürokrasisine tepki gösterdi.

HT Solar direnişi polis tehdidi ve sendika bürokrasisinin oynadığı uğursuz rol yüzünden bitirildi. İşgalin bitirilmesiyle ilgili olarak gazetemize bilgi veren işçiler şunları söyledi:

“Aramızda büyük bir kenetleme vardı. Biz ortaya koyduğumuz iradeyle tehditleri boşa düşürebilirdik. Fakat bizim irademiz dışında işgal bitirildi. Şimdi 25 kişinin atıldığı hakkında bir söylenti var. Atılan işçi arkadaşlar arasında olmayabiliriz. Ama sonucun böyle olması canımızı sıkıyor. Biz işgalin başından beri işçi arkadaşlara moral ve motivasyon sağlıyorduk. Şimdi onların yüzüne bakacak durumda değiliz. Bizi yarı yolda bırakan sendika ağalarından hesap soracağımızı buradan ifade ediyoruz.”

MİB işçilere seslendi

Ayrıca Tuzla bölgesinde HT Solar işgalinin sesini taşıyan Metal İşçileri Birliği (MİB), metal başta olmak üzere farklı iş kollarında çalışan işçilere dağıttığı bildiri ile seslendi. Dağıtım esnasında birçok işçi ile sohbet etme fırsatı yakalayan MİB’liler, Csun işçileriyle yaptığı sohbette hem kendi ilkelerinden bahsetti hem de sendika ağaların sınıfın önünde nasıl bir engele dönüştüğünü anlattı. Csun işçileri de kendi süreçlerini anlatarak, Csun’un örgütlenme sürecinde sendika ağalarının yine benzer süreci işlettiklerini, fabrikaya sendikanın girdiğini fakat bütün öncü işçilerin işten atıldığını ve şu anda fabrikada bir sessizliğin hüküm sürdüğünü söyledi.

Kızıl Bayrak / Tuzla