İzmir’de ihraçlara karşı eylemler sürüyor

KESK İzmir Şubeler Platformu’nun OHAL ve ihraçlara karşı eylemleri devam ediyor.

KESK İzmir Şubeler Platformu’nun her çarşamba Karşıyaka İş Bankası’nın önünde yaptığı eylemler dün de devam etti. Saat 18.30’da toplanan emekçiler ve desteğe gelenler OHAL ve KHK’ları protesto ederek ihraç edilen emekçilerin işe geri alınmasını istedi. 

Basın açıklamasını Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç okudu. AKP’nin 15 Temmuz sürecinden sonra hayata geçirdiği OAHL ve sonuçlarına değinilerek binlerce emekçinin ihraç edildiği ve akademisyenlerin, aydın ve yazarların tutuklandığı ifade edildi. 15 Temmuz sonrası yaşananlar için “12 Eylül dönemini aratmayacak günleri yaşıyoruz” dendi.

Kılıç, Nuriye Gülmen’in cezaevinden tahliye olduğunu ancak başta Nuriye ve Semih olmak üzere bütün emekçiler işlerine geri dönene kadar sokaklarda olmaya devam edeceklerini vurguladı. “Bizleri ihraç edenlerin, tutuklayanların yolsuzlukları gün yüzüne çıktı” diyen Kılıç, Rıza Sarraf olayına değinerek alınan rüşvetlere dikkat çekti. HDP adına da söz alınan eylemde, birlikte mücadelenin önemine değinilirken, Selahattin Demirtaş’ın mahkemesine çağrı yapılarak konuşma noktalandı.

Kılıç son olarak Emek ve Demokrasi Güçlerinin OHAL’e karşı 23 Aralıkta yapacakları mitingin duyurusunu yaparak çağrı yapıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir